Může vás čokoláda opít?

Může vás čokoláda opít?

Může vás čokoláda opít? 24 říj

Čokoláda jako relaxantní léčivo

Přiznávám se, že jsem potají velký milovník čokolády. Zvláštní je, že po každé konzumaci se cítím tak nějak uvolněnější. Co když je v tom ale něco víc než jen placebo efekt? Co když může čokoláda skutečně změnit náš psychický stav? Podívejme se na to od vědecké strany.

Chemické sloučeniny v čokoládě a jejich účinky

Existuje několik studií, které se věnovaly výzkumu odborné stránky naší sladké "drogy". Bylo zjištěno, že čokoláda obsahuje několik mozkem stimulujících chemikálií. Jedná se například o anandamid, chemickou sloučeninu, kterou naše tělo produkuje přirozeně a při vyšší konzumaci může vyvolat pocit uvolněnosti či dokonce euforii. Nejde ale jen o anandamid, v čokoládě najdeme také fenylethylamin, látku účinkující podobně jako amfetamin. Sama o sobě nemá narkotické účinky, ale dokáže v mozkových synapsích vyvolat pocit štěstí či dokonce zamilovanosti.

Tajemství čokoládového "high"

Jak tedy může čokoláda způsobit stav podobný omamnému? Vše je v čokoládě přirozeně obsažených látkách jako je anandamid a fenylethylamin. Tyto látky dokážou naše tělo doslova opičit a způsobit, že se budeme cítit lépe. Nestane se to však po snězení třeba jen jedné tyčinky mliéčné čokolády. Aby došlo k tomuto účinku, musíme spořádat pořádný balík! Na hranici předávkování cukrem nejspíše, což by ale nebylo zdravé. Takže si ulehneme na pohovku, otevřeme si knihu a relaxujeme s několika kousky dobré kvalitní čokolády.

Ovlivnění zdraví konzumací čokolády

Ano, čokoláda může být opravdu v některých ohledech zdravá a může nám pomoci odreagovat se a zklidnit se. Ale pojďme ten vědecký pohled nechávat vědcům a podívejme se na to z úhlu pohledu nás, obyčejných lidí. Ba co víc, já jako otec dokážu posoudit situaci i z pohledu rodiče. Každý rodič to zná, svým ratolestem chceme dát to nejlepší, ale často narážíme na opačný trend - děti milují sladkosti a většinou to není nic zdravého.

Moje dcerka Radka je příklad toho, že sladké by mělo být radostí občasného konzumu, a ne každodenní nutnosti. Radka má ráda občas nějaký ten kousek čokolády, ale snažím se jí vysvětlit, že čokoláda by měla být odměnou, ne nutností. A vždycky trvám na tom, aby to byla kvalitní čokoláda. Možná to není tak vnímavé, ale můžete si být jisti, že když se dceruška najedla několika kousky tmavé čokolády, je opravdu v pohodě a uvolněná. A tak to má být!

Čokoláda jako "zdravé" povyražení?

Naše domácnost je jasný důkaz toho, že čokoláda v moderovaných množstvích může být jakýmsi "zdravým" povyražením. Jestli tedy hledáme nějakou alternativu k alkoholu či cigaretám, možná bychom měli zvážit čokoládu. Není třeba se dát na moc silnou kávu nebo černý čaj, čokoláda dokáže udělat našemu tělu dobře, pokud ji pojímáme jako občasnou radost, ne nutnost.

Vždyť jsme to všichni zažili: den je náročný, vyčerpávající, a vše, co chceme, je se uvolnit. A co nám v tu chvíli dokáže nabídnout ta magická horká nápojová čokoláda? Pocit úlevy, relaxace, pohody. Ale pozor, hned na to přichází nutkavá chuť na další šálek! Takže opět platí - vše s mírou.

A teď si jdu dát kousek té dobrotky. A kdo ví, třeba se dočkáme čokoládových cigaret nebo čokoládového piva? Pardon, začínám blouznit, nejspíš jsem už trochu pod vlivem...



Napsat komentář