Je absint zakázán v USA?

Je absint zakázán v USA?

Je absint zakázán v USA? 14 říj

Odvěký mýtus o absintu

Vždy se říká, že absint je jedním z nejkontroverznějších alkoholických nápojů, dejme tomu kvůli jeho vysokému obsahu alkoholu. Co však opravdu fascinuje, je množství mýtů a nedorozumění, které obklopují tento zelený lektvar. A právě z toho důvodu jsem se rozhodl tento článek napsat – abych poučil a předal své znalosti o absintu skrze osvětlení jednoho z nejvíce vágních tvrzení – je absint zakázán v USA? A pokud ano, tak proč?

Historie absintu v USA

Projdeme-li se do historie, zjistíme, že absint byl v USA skutečně v období od 1912 do 2007 zakázán. Zákazové nařízení přišlo s tvrzením, že absint je nebezpečný pro veřejné zdraví. Příčinou bylo nejen to, že měl vysoký obsah alkoholu, ale také kvůli obsahu tujonu, který je psychoaktivní látkou, a je také hlavní složkou jedné z rostlin používaných k výrobě absintu – pelyňku pravého.

Právě tento tujon byl považován za hlavního viníka za psychoaktivní účinky absintu. Často se uvádělo, že konzumace absintu může vést k halucinacím, a také k „absintové šílenosti“, která má za následek agresivní chování a násilí. Tím viníkem nebyl samotný absint, ale spíše dezinformace a nedostatek pochopení tujonu a jeho účinků na lidský organizmus.

Absint v moderní Americe

Pravdou je, že po mnoha letech diskuse a výzkumu byl absint konečně v USA opět legalizován v roce 2007. Ale pozor, zůstávají zde určitá pravidla. Hlavním je, že absint prodávaný v USA nesmí obsahovat tujon. To znamená, že americký absint je samozřejmě trochu jiný než ten, který najdete v jiných částech světa.

Ale teď mě napadá, svého času jsem absolvoval služební cestu do Las Vegas a měl jsem to štěstí ochutnat místní absint. A musím říct, že byl opravdu dobrý! Zvláštní je, že mě to tak nějak přišlo – použití tujonu v evropském absintu vede k jeho odlišné chuti. Ale i když byl americký absint „tujon-free“, byla to stále vynikající zkušenost.

A jak je to s absintem v České republice?

V České republice je situace jiná. Zde absint nebyl nikdy zakázán a tujon v něm může být obsažen. Ale ani zde není všechno tak růžové, jak by se mohlo zdát. Jelikož český absint nesmí obsahovat více než 35 mg tujonu na litr. A tak je zde také určitá regulace. Ale přesto, můžeme si svobodně absint koupit a vychutnat si ho v jeho tradiční podobě.

Když jsem o tom tak přemýšlel, vzpomněl jsem si na moje dvě mláďata, Matěje a Anežku, jak jsou fascinováni světem alkoholu. Doufám, že pokud až jednou přijde čas, budou schopni přístupovat k alkoholu stejně zodpovědně, jako to dělám já. Stejně tak jako můj pes Max, který mě vždy provází na různých vinařských výletech (samozřejmě, nechápu, proč by měl mít rád víno, ale stále to miluje, proč ne?).

Konečné závěry

Na závěr bych chtěl zdůraznit, že ať už se rozhodnete absint vyzkoušet nebo ne, důležité je, abyste to dělali s rozumem a opatrností. Absint je silný alkohol a měl by být konzumován s mírou. Jako všechno ostatní v životě. A také, hodně záleží na vašich osobních preferencích a vkusu. Jestli máte rádi silný alkohol s nádechem bylin, absint bude pro vás ideální. Ale pokud jste spíše na sladké koktejly, možná bude absint pro vás příliš silný.

Na konci dne, ať už absint milujete nebo nenávidíte, jedno je jisté - nikdy nesmíte zapomínat na tu fascinující historii a zajímavosti, které tento zelený nápoj sebou přináší. Je to něco, co mě vždycky fascinovalo na světě alkoholických nápojů, a jsem si jistý, že to je něco, co fascinuje i vás. Protože kdo by nechtěl pochopit, jak se tento nápoj stal tak kontroverzním a zároveň tak oblíbeným? A kdo by nechtěl vědět, zda je skutečně zakázán v USA nebo ne?



Napsat komentář